Chcesz zdobyć dofinansowanie do nauki języka migowego lub innych sposobów komunikacji? Czy masz kłopoty z porozumiewaniem się na stałe lub czasowo? Czy w Twojej rodzinie znajduje się osoba, która ma podobne problemy?
Jeśli twoja odpowiedź, na którekolwiek pytanie brzmi: „tak”, dowiedz się, jak możesz uzyskać dofinansowanie z PFRON na szkolenie z języka migowego lub innych form komunikacji.
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych może dofinansować odpowiednie dla Ciebie szkolenie.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie szkoleń z języka migowego?
PFRON wskazał głównych odbiorców programu, w ramach którego dofinansowuje szkolenia z języka migowego i form pokrewnych. Do wnioskowania zachęca wszystkie osoby, które mają trudności w komunikowaniu się o charakterze stałym lub przejściowym.
Ponadto dofinansowanie do nauki języka migowego mogą otrzymać członkowie rodziny osoby mającej trudności w komunikacji oraz inne osoby, które mają częsty lub stały i bezpośredni kontakt z tego typu osobą.
Dofinansowanie nie zostanie przyznane osobom posiadającym zaległości wobec Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz tym którzy nie spełniają warunków uczestnictwa w programie.
Do jakich form nauki języka migowego można dostać dofinansowanie?
Dotację można otrzymać na koszty szkolenia z:
- języka polskiego pisemnego, nauczanego metodą glottodydaktyczną,
- polskiego języka migowego (PJM), inaczej języka wizualno-przestrzennego,
- systemu językowo-migowego (SJM), znaki migowe uzupełniają w nim mowę,
- sposobu komunikacji osób z jednoczesną dysfunkcją wzroku i słuchu (SKOGN),
- umiejętności tłumacza — przewodnika.
Wysokość dofinansowania PFRON do szkolenia z języka migowego
Istnieją szczegółowe wytyczne dotyczący wysokości wsparcia dla wnioskodawców, chcących uczyć się języka migowego oraz innych form komunikacji. Warto wiedzieć, że kwota dofinansowania z Funduszu nie może przekroczyć kosztów faktycznego uczestniczenia w danym szkoleniu. Dodatkowe kryterium, które zostało przyjęte przez Fundusz, mówi, że kwota dofinansowania nie może przekroczyć 20% przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego za poprzedni kwartał przez Prezesa GUS.
Faktyczne dofinansowanie do nauki języka migowego wynosi:
- do 95% kosztów szkolenia dla osoby potrzebującej tej formy komunikacji,
- do 90% kosztów szkolenia dla członka rodziny osoby potrzebującej wsparcia,
- do 90% kosztów szkolenia dla innych osób, które mają stały lub bezpośredni kontakt z osobami posługującymi się językiem migowym i pokrewnymi.
Nabór wniosków o dofinansowanie szkoleń z języka migowego
Osoby zainteresowane uzyskaniem dofinansowania do nauki języka migowego mogą je łatwo uzyskać, nawet bez wychodzenia z domu.
Termin i miejsce naboru wniosków
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyjmuje wnioski przez cały rok.
Uzupełnione druki wniosku wraz z niezbędnymi załącznikami można składać w odpowiednich do miejsca zamieszkania oddziałach PFRON oraz na adres skrzynki podawczej e-mail Funduszu. Aktualnie wnioskować można także drogą online w systemie iPFRON+.
Formularze wniosków o dofinansowanie nauki języka migowego
Na stronach PFRON-u udostępniono formularze i wzory wniosków, które można pobrać lub uzupełnić elektronicznie.
Przyszły beneficjent składa uzupełniony wniosek wraz z informacją o programie szkolenia, w którym chce wziąć udział. Informacja powinna zawierać przewidywany wymiar godzin szkolenia oraz jego koszty. Zależności od postaci, w jakiej wniosek jest składany, można dołączyć:
- wydruk strony internetowej, na której organizator informuje o szkoleniu,
- broszurę informacyjną o planowanym szkoleniu,
- zapis lub odnośnik do cyfrowych wersji strony internetowej, lub broszury organizatora, który będzie przeprowadzał szkolenie.
Forma składania wniosku o wsparcie nauki języka migowego
Istnieją trzy drogi składania wniosków:
- droga tradycyjna w wersji papierowej ręcznym podpisem,
- droga elektroniczna na adres skrzynki podawczej Funduszu,
- droga elektroniczna w systemie iPFRON+.
Podczas składania wniosku drogą elektroniczną musimy opatrzyć go podpisem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym elektronicznym. Ponadto osoby chcące złożyć wniosek na platformie iPFRON+ muszą wcześniej zarejestrować się i założyć tam swoje konto.
PFRON dofinansowanie do nauki języka migowego – podsumowanie
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach swojej działalności chce wspierać osoby wymagające alternatywnej komunikacji. Oferuje różne programy, np. dofinansowanie komputera. Aktualnie dzięki uruchomionemu programowi osoby niedosłyszące, głuche i głucho-niewidome mogą otrzymać z PFRON dofinansowanie do nauki języka migowego i innych komunikacji. Fundusz pokrywa tym osobom do 95% kosztów szkolenia.
Aby wspomóc funkcjonowanie społeczne tej grupy osób niepełnosprawnych, Fundusz realizuje także dofinansowanie do szkoleń z języka migowego dla rodzin oraz innych osób, które w codzienności mają kontakt z osobami posługującymi się językiem migowym. Mogą oni otrzymać do 90% kosztów, które poniosą na podniesienie kompetencji z alternatywnych sposobów komunikacji.
Aby otrzymać dofinansowanie, wystarczy, abyś złożył wniosek w wersji papierowej bezpośrednio do oddziałów Funduszu lub w wersji elektronicznej na skrzynkę podawczą ewentualnie w systemie iPFRON+.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie do nauki języka migowego od PFRON?
Osoby mające trudności w komunikacji o charakterze stałym lub przejściowym, członkowie rodziny takiej osoby oraz osoby mające częsty lub stały i bezpośredni kontakt z nią.
Jakie formy nauki języka migowego są objęte dofinansowaniem?
Dotacje można otrzymać na szkolenia z języka polskiego pisemnego, polskiego języka migowego (PJM), systemu językowo-migowego (SJM), sposobu komunikacji osób z jednoczesną dysfunkcją wzroku i słuchu (SKOGN) oraz umiejętności tłumacza-przewodnika.
Jak wysokie jest dofinansowanie do nauki języka migowego?
Osoba potrzebująca tej formy komunikacji może otrzymać do 95% kosztów szkolenia. Członek rodziny osoby potrzebującej wsparcia oraz inne osoby mające stały lub bezpośredni kontakt z osobami posługującymi się językiem migowym i pokrewnymi – do 90%.
Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do nauki języka migowego?
Wniosek można złożyć w wersji papierowej bezpośrednio do oddziałów PFRON, w wersji elektronicznej na skrzynkę podawczą lub w systemie iPFRON+.