Choroba zazwyczaj oznacza, że zaczynasz się martwić o swoją pracę i wynagrodzenie. Z jeszcze gorszą sytuacją zetkniesz się, gdy dzwonisz do przychodni lub udajesz się do okienka rejestracji, a tam dostajesz informację, że lekarz dziś Cię nie przyjmie. Choroba i stres nie ułatwiają sytuacji. Masz wybór: iść do pracy mimo złego samopoczucia lub zostać w domu. Niestety pierwsze rozwiązanie nie zawsze jest możliwe. Nieobecność w pracy zaś bez odpowiedniego usprawiedliwienia wiesz, że będzie skutkowała bardzo poważnymi konsekwencjami. Co w tej sytuacji możesz zrobić?

Przypomnij sobie, że przeczytałeś nasz artykuł, w którym omawialiśmy zwolnienie lekarskie wstecz.

Tak, istnieje rozwiązanie, które pomaga pracownikom w zachowaniu wynagrodzenia za dni absencji w pracy i uniknięciu konsekwencji nieobecności z powodu choroby. Przedstawimy Ci dziś podstawowe zasady prawa pracowników do otrzymania zwolnienia L4 z datą wsteczną. Dowiesz się, kiedy to jest możliwe, jacy lekarze wystawią Ci ten dokument oraz jakie szczególne rozwiązania przewiduje polskie prawo.

W jakich przypadkach przysługuje pracownikom zwolnienie lekarskie wstecz?

Kolejki do lekarzy i odległe wizyty wyznaczane w przychodniach skutecznie utrudniają pracownikom skorzystanie z natychmiastowej konsultacji w przypadku nagłej choroby lub urazu. Brak odpowiedniego usprawiedliwienia nieobecności w pracy niestety skutkuje pogorszeniem Twojej sytuacji, jako pracownika i naraża Cię na poważne konsekwencje włącznie ze zwolnieniem. W odpowiedzi na takie problemy prawo przewiduje, że możesz otrzymać zwolnienie lekarskie wstecz.

Dokument, który usprawiedliwi Twoje niestawienie się w zakładzie pracy w dniach poprzedzających wizytę u lekarza, uzyskasz podczas konsultacji. Zostaniesz wtedy zbadany, a specjalista oceni Twój aktualny stan zdrowia. Jeżeli Twoje dolegliwości pojawiły się kilka dni wcześniej i nie byłeś z tego powodu w pracy, weźmie on to pod uwagę. Dlatego poinformuj lekarza, ile dni minęło od czasu, gdy choroba uniemożliwiła Ci dotarcie do pracy.

Ostatecznie wystawi Ci on zwolnienie lekarskie wstecz za miniony okres oraz uwzględni czas przyszły, przewidując, jak długo będziesz chorował.

Zdjęcie w artykule - zwolnienie lekarskie wstecz. Na zdjęciu znajduje się starszy lekarz w białym fartuchu, z okularami i brodą, siedzący przy biurku. Lekarz uśmiecha się i wyciąga rękę na powitanie lub pożegnanie, co sugeruje przyjazną atmosferę spotkania. Przed nim znajduje się pacjentka, której rękę również widać w geście uścisku dłoni. Na biurku lekarza znajduje się laptop, a w tle widoczna jest część pomieszczenia z jasnymi ścianami i drzwiami.

Jakie są procedury wydawania zwolnień lekarskich?

Rok 2018 był kluczowym momentem, gdy w systemie ubezpieczeń społecznych nastąpiła ogromna zmiana. Od tej chwili wszystkie zwolnienia lekarskie są wydawane wyłącznie w formie elektronicznej. Zgodnie z regulacjami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej nie otrzymujesz już zwolnienia w formie papierowej, które następnie musisz doręczyć swojemu pracodawcy. W tej chwili wyręcza Cię elektroniczny system powiadamiania. Twoje zwolnienie trafia bezpośrednio do systemów NFZ, ZUS i Twojego pracodawcy.

Ta sprzyjająca sytuacja zdecydowanie pomaga Ci w trudnych sytuacjach zdrowotnych, kiedy faktycznie Nie możesz wychodzić z domu lub narażasz innych na zachorowanie wskutek kontaktu z Tobą.

Kto ma uprawnienia do wydawania zwolnień lekarskich wstecz?

Odpowiednie zwolnienie lekarskie obejmujące także minione dni uzyskasz niemal od wszystkich lekarzy, w tym lekarzy specjalistów. Podstawowym kierunkiem, który powinieneś obrać, jest wizyta u lekarza rodzinnego. L4 wstecz wystawi Ci także lekarz dentysta lub lekarz ginekolog.

Jaki okres nieobecności w pracy usprawiedliwia wsteczne zwolnienie lekarskie?

Jak wspomnieliśmy, zwolnienie lekarskie będzie obejmowało przyszły czas, potrzebny Ci na dojście do pełni zdrowia. W zależności od typu choroby oraz jej przebiegu zwolnienie lekarskie wsteczne może obejmować kilka dni, a nawet kilkadziesiąt. To lekarz oceni, kiedy będziesz zdolny do pracy i wyda Ci zgodę na powrót do obowiązków zawodowych.

Jednak dużo istotniejszą kwestią jest to, na ile dni wstecz otrzymasz swoje L4. Ogólne zasady prawa pracy wskazują, że lekarz może wystawić Ci zwolnienie lekarskie wstecz do 3 dni kalendarzowych. Zwróć więc uwagę, że odwiedzając lekarza z opóźnieniem, musisz uwzględnić dni weekendu. Najbezpieczniejszą sytuacją dla Ciebie będzie, gdy skorzystasz z porady lekarskiej w ciągu 2 dni od czasu, gdy z powodu choroby nie pojawiłeś się w pracy. Wtedy sposób zyskasz gwarancję uzyskania wstecznego L4, które w sposób zgodny z prawem usprawiedliwi Twoją nieobecność w pracy.

Czy L4 wstecz można otrzymać na prywatnej konsultacji lekarskiej?

Długi czas oczekiwania do specjalisty w systemie NFZ wcale nie ułatwia sytuacji pracowników, którzy wskutek nagłej choroby lub nasilenia dolegliwości nie mogą pracować. Regulacje ustawowe w tym przypadku wychodzą Ci naprzeciw. Zwolnienie lekarskie, także to z datą wsteczną dostaniesz zarówno podczas konsultacji prywatnej, jak i na wizycie w ramach systemu ubezpieczeń społecznych. Zasady wydawania zwolnień w obu przypadkach są identyczne.

Ponieważ dużo szybciej skorzystasz z prywatnej opieki zdrowotnej, w podbramkowych sytuacjach, gdy nie możesz stawić się w pracy, a czas upływa, zarejestruj się do lekarza prywatnie. Udzieli Ci on L4 na zasadach ogólnych, co oznacza w przypadku wstecznego zwolnienia do 3 dni przed datą konsultacji.

Zachowaj jednak czujność. Istnieje bowiem wymóg, który umożliwia wystawianie zwolnień lekarskich w gabinetach prywatnych. Specjalista, do którego się udasz, musi mieć podpisaną umowę z ZUS. Tylko to daje Ci gwarancję usprawiedliwienia nieobecności w pracy i zachowanie prawa do wynagrodzenia zgodnie z prawem.

Czy w ramach teleporady można utrzymać zwolnienie lekarskie wstecz?

Przepisy umożliwiają skorzystanie z konsultacji lekarskiej drogą telefoniczną lub zdalną. W przypadku zwolnień lekarskich wstecz obowiązują te same zasady jak w przypadku wizyty stacjonarnej bezpośrednio w gabinecie u lekarza.

Dlatego, jeżeli bardzo źle się czujesz albo podejrzewasz u siebie chorobę zakaźną, nie narażaj się na powikłania, a innych na zarażenie się. Sięgnij po telefon i spróbuj umówić się na teleporadę. Bywają sytuacje, że taka wizyta online jest łatwiej dostępna i skorzystasz z porady lekarza szybciej. W przypadku, gdy z powodu swoich dolegliwości nie możesz stawić się w pracy ani przychodni to idealne rozwiązanie.

W ramach teleporady lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad. Wypyta o wszelkie symptomy i oceni Twój stan zdrowia. Powiedz mu, od kiedy nie byłeś w pracy z powodu dolegliwości. Ujmie on wtedy ten czas w wydanym Ci L4. Pamiętaj jednak, że podczas wizyty online lekarz może Ci wystawić zwolnienie maksymalnie na 3 dni wstecz.

Jakie zasady wydawania zwolnień lekarskich wstecz obowiązują psychiatrę?

Psychiatrzy podlegają szczególnym zasadom wydawania zwolnień lekarskich. Przekłada się to na sytuację zawodową pracowników z zaburzeniami psychicznymi. W regulacjach prawnych przewidziano, z jakimi problemami mogą borykać się pacjenci psychiatryczni.

Z tego powodu zwolnienie lekarskie wstecz wydane przez psychiatrę może obejmować więcej niż tylko 3 dni do tyłu. Od diagnozy psychiatry będzie zależało, czy uzna on, że dolegliwości, które odczuwałeś, zanim do niego trafiłeś, faktycznie utrudniały Ci realizację obowiązków zawodowych. W sytuacji, gdy miałeś trudności z prawidłowym ocenianiem własnych działań, a wyjście do pracy wiązało się z narażeniem na niebezpieczeństwo, lekarz psychiatra wystawi Ci zwolnienie usprawiedliwiające cały wcześniejszy okres, w którym nie mogłeś pojawić się w pracy.

Czy zaświadczenie L4 wstecz otrzyma kobieta ciężarna?

Kobiety w ciąży są pod szczególną ochroną. Dlatego podczas ciąży zgodnie z Ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa możesz skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Gdy dolegliwości ciążowe uniemożliwiły Ci udanie się do pracy i realizację obowiązków zawodowych, a jednocześnie w tym samym dniu nie mogłaś dostać się do lekarza, to zwolnienie wstecz jest dla Ciebie przysłowiową deską ratunku.

Tego typu L4 wystawi Ci zarówno ginekolog, jak i lekarz rodzinny. Ustawa nie przewiduje specjalnych zasad wystawiania zwolnień wstecznych dla kobiet ciężarnych. Stosuje się wobec nich zasady ogólne. Z tego powodu masz czas do 3 dni na wizytę lekarską, podczas której uzyskasz odpowiedni dokument usprawiedliwiający Twoją nieobecność w pracy.

Jakie zasady wydawania L4 wstecz obowiązują w przypadku osób niepełnosprawnych?

Niepełnosprawność skazuje Cię zapewne na doświadczanie różnych dolegliwości dużo częściej, niż odczuwają to inni pracownicy bez orzeczenia. Gdy objawy nagłej choroby lub pogorszenie Twojego stanu zdrowia uniemożliwia Ci pracę, skonsultuj się z lekarzem i uzyskaj L4. Zasady dotyczące zwolnień lekarskich traktują Cię identycznie jak inne osoby. Możesz zatem dostać usprawiedliwienie swojej nieobecności w pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, do 3 dni wstecz od konsultacji lekarskiej.

Jeżeli Twoja niepełnosprawność wiąże się z chorobą psychiczną, wtedy obowiązują specjalne zasady udzielania zwolnienia wstecznego, zgodnie z tym, co opisaliśmy powyżej.

Podstawowe informacje o zwolnieniu lekarskim z datą wsteczną dla pracowników

Zwolnienie lekarskie z datą wsteczną jest wyjściem naprzeciw problemom pracowników, którzy mimo dolegliwości nie mogą od razu skonsultować się z odpowiednim lekarzem. Sytuacja krytyczna, gdy nie można pójść do pracy i jednocześnie nie można dostać się do specjalisty, może dotknąć każdego pracownika, ale także pracodawcę. Omawiany dokument pozwala Ci na skuteczne leczenie oraz zachowanie prawa do wynagrodzenia chorobowego, mimo nieobecności w pracy.

  • Zasady wydawania zwolnień lekarskich mówią, że możesz uzyskać L4 do 3 dni wstecz. Tylko lekarz psychiatra usprawiedliwi wstecznie dłuższy okres Twojej nieobecności w pracy.
  • Dokument możesz uzyskać zarówno na wizycie prywatnej, jak i tej, która jest finansowana z ubezpieczeń społecznych.
  • Aby go dostać, udaj się na wizytę do przychodni lub umów na teleporadę.
  • Warto, abyś nie zapomniał, że lekarz, który wydaje Ci zwolnienie, musi posiadać odpowiednią umowę z ZUS. To jest Twoja gwarancja usprawiedliwienia absencji w pracy i zachowania prawa do wynagrodzenia za ten czas.

Pamiętaj, by nie zwlekać z próbą rejestracji do lekarza już w dniu, w którym nie mogłeś udać się do pracy z powodu doświadczanych dolegliwości. Szybka konsultacja lekarska spowoduje nie tylko możliwość szybkiej interwencji i podjęcia leczenia, ale także zgodne z przepisami uzyskanie zwolnienia lekarskiego wstecz.

Zwolnienie lekarskie wstecz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *