Otrzymanie karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej to kwestia odpowiednich formalności oraz możliwość znaczącego ułatwienia sobie codziennego życia. To dokument, który eliminuje część trudności związanych z poruszaniem się po drogach i parkowaniem. Procedura wydania tego dokumentu może wydawać się Ci skomplikowana, zwłaszcza jeśli nie jesteś odpowiednio przygotowany. Właśnie dlatego ten artykuł jest dla Ciebie – pokażemy Ci, jak skutecznie jak uzyskać kartę parkingową dla niepełnosprawnych.
W poniższym artykule znajdziesz nie tylko szczegółowe informacje, ale także praktyczne wskazówki, które krok po kroku przeprowadzą Cię przez cały proces. Od wymagań formalnych, przez kompletowanie dokumentów, aż po złożenie wniosku i odbiór karty – każdy etap jest równie ważny. Jeśli zależy Ci na sprawnym załatwieniu karty parkingowej, przeczytaj nasz przewodnik, który rozwieje wszystkie wątpliwości i pomoże Ci uniknąć najczęstszych błędów.
Przejdź dalej i dowiedz się jak uzyskać kartę parkingową dla niepełnosprawnych krok po kroku!
Komu przysługuje karta parkingowa dla niepełnosprawnych?
Karta parkingowa to dokument, który uzyskasz, jeżeli spełnisz podstawowe 2 warunki:
- Jesteś dzieckiem lub dorosłą osobą mającą znaczne trudności w poruszaniu się.
- Reprezentujesz placówkę, która realizuje usługi dotyczące opieki rehabilitacji lub edukacji osób niepełnosprawnych, które mają trudności w przemieszczaniu się.
Dorosłe osoby z niepełnosprawnością posiadające problemy w poruszaniu się mogą uzyskać kartę parkingową, pod warunkiem że mają znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, odpowiedni wpis w swoim orzeczeniu o potrzebie wydania tego typu dokumentu oraz odpowiedni symbol niepełnosprawności. Jeżeli w Twoim orzeczeniu jest taki zapis oraz widnieje jeden z poniższych symboli, możesz ubiegać się o wydanie Ci karty parkingowej dla niepełnosprawnych:
- symbol 05-R oznaczający dysfunkcję ruchową.
- symbol 10-N oznaczający zaburzenia neurologiczne.
- symbol 07-S oznaczający niepełnosprawność wynikającą z chorób układu oddechowego i krążenia.
- symbol 04-O oznaczający niepełnosprawność narządu wzroku.
Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku dzieci do 16 roku życia. Kiedy ubiegasz się o kartę parkingową dla swojego dziecka ani stopień, ani symbol niepełnosprawności nie ma znaczenia. Decyzję orzecznicy podejmują w związku z ograniczeniami w poruszaniu się nieletniego w kontekście jego wieku. Nie uzyskasz karty parkingowej osoby niepełnosprawnej np. na niemowlę z uwagi na to, że w tym wieku każde dziecko posiada ograniczoną możliwość poruszania się i nie wynika to tylko z niepełnosprawności.
Jak przebiega procedura wnioskowania o kartę parkingową?
Poniżej znajdziesz wskazówki, jak uzyskać kartę parkingową dla niepełnosprawnych krok po kroku.
- Procedurę wnioskowania o kartę parkingową rozpoczynasz z chwilą wypełnienia druku wniosku o jej wydanie. We wniosku musisz ująć swoje dane osobowe, adres korespondencyjny oraz wypełnić oświadczenie. Pamiętaj, aby nie podpisywać wniosku w domu.
- W kolejnym kroku zgromadź potrzebne załączniki. Na tę czynność musisz poświęcić trochę czasu. Od kompletności wniosku zależy, czy zostanie on szybko rozpatrzony i czy nie będzie on odrzucony w ciągu 30 dni, gdy nie uzupełnisz braków po wezwaniu (do 7 dni).
- Udaj się następnie do odpowiedniego PZON, by złożyć wniosek.
- Złóż komplet dokumentów i podpisz wniosek w obecności urzędnika. Jeśli masz trudności z pisaniem, przewodniczący Zespołu w adnotacjach wpisze informację o tym.
- Po złożeniu wniosku poczekaj na decyzję i udaj się po kartę parkingową osobiście. Nie zapomnij zabrać ze sobą dowodu osobistego lub paszportu. Możesz także napisać upoważnienie dla konkretnej osoby i za jej pośrednictwem odebrać dokument. Trzecią możliwością jest wpisanie we wniosku informacji, że chcesz otrzymać kartę drogą pocztową.
Karta parkingowa dla niepełnosprawnych będzie posiadała okres ważności, nie dłuższy niż okres Twojego orzeczenia. Jeśli masz orzeczenie na stałe, będzie ważna przez 5 kolejnych lat. Po tym czasie, gdy nadal chcesz korzystać z uprawnień związanych z jej posiadaniem, będziesz musiał ubiegać się o jej wydanie na nowo.
Kto może złożyć wniosek o wydanie karty parkingowej?
O wydanie karty parkingowej możesz wnioskować osobiście, jeśli jesteś dorosłą osobą z niepełnosprawnością i masz do tego stosowne uprawnienie. W przypadku nieletnich, którym przysługuje prawo do wydania karty, wniosek składają rodzice lub opiekunowie prawni.
Jeśli chcesz ubiegać się o dokument w imieniu osoby całkowicie lub częściowo ubezwłasnowolnionej musisz być jego kuratorem, lub opiekunem prawnym ustanowionym przez Sąd.
Gdzie złożyć wniosek o kartę parkingową osoby niepełnosprawnej?
Poprawnie wypełniony wniosek o kartę parkingową dla niepełnosprawnych możesz złożyć tylko osobiście w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności zgodnie z Twoim miejscem zamieszkania. Dołącz wszystkie potrzebne dokumenty oraz miej przy sobie oryginał orzeczenia do wglądu.
Jakie dokumenty są potrzebne do wniosku o kartę parkingową?
Przede wszystkim chcąc uzyskać kartę parkingową dla niepełnosprawnych, potrzebujesz odpowiedniego druku wniosku. Potrzebny formularz możesz pobrać ze strony internetowej lub otrzymać bezpośrednio w Powiatowym Zespole do spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Do wniosku trzeba, abyś dołączył inne dokumenty. Są to:
- kopia orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
- własne zdjęcie do karty parkingowej o wymiarach 35 mm x 45 mm,
- dowód uiszczenia opłaty za wydanie karty parkingowej dla niepełnosprawnych.
Zwróć uwagę, że zdjęcie powinno być aktualne. Ponadto nie mogą być widoczne na nim ciemne okulary lub nakrycie głowy.
Ile kosztuje wydanie karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej?
Karta parkingowa dla osoby niepełnosprawnej podlega symbolicznej opłacie. Koszt, który poniesiesz za jej wyrobienie to 21 zł. Zapłacić możesz na 2 sposoby:
- przelewem na konto przed złożeniem wniosku o kartę parkingową,
- w kasie urzędu. W związku z tym powinieneś dowiedzieć się, w jakich godzinach i których dniach jest ona otwarta.
Opłaty nie dokonasz w trakcie składania wniosku w Zespole ds. Orzekania. Zanim zrobisz przelew, zorientuj się, jaki jest właściwy numer konta bankowego do wpłaty.
Sprawdź podstawowe informacje, jak uzyskać kartę parkingową dla niepełnosprawnych skutecznie
Po lekturze naszego artykułu już wiesz, jak przejść procedury i zrobić to skutecznie. Teraz przypomnimy Ci najważniejsze informacje, jak uzyskać kartę parkingową dla niepełnosprawnych. Kluczowe jest spełnienie określonych warunków oraz dokładne przygotowanie dokumentów.
- Przede wszystkim, upewnij się, że posiadasz odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności, w którym zawarte są odpowiednie symbole lub wskazania dotyczące trudności w poruszaniu się.
- Kompletny wniosek, wypełniony z zachowaniem wszystkich formalności, zwiększa szanse na pozytywne rozpatrzenie i wydanie karty parkingowej.
- Pamiętaj, że oprócz prawidłowo wypełnionego formularza wniosku, musisz dostarczyć wszystkie wymagane załączniki, w tym kopię orzeczenia, aktualne zdjęcie oraz dowód uiszczenia opłaty.
- Złożenie wniosku osobiście w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności to Twój przedostatni krok w procedurze.
- Na koniec pozostaje odebrać Ci kartę parkingową i korzystać z uprawnień, jakie dzięki niej zyskujesz.
Nie zapomnij, że karta parkingowa jest ważna przez określony czas, a po jego upływie, jeśli masz nadal prawo do jej posiadania, konieczne złóż nowy wniosek!
Czy już wiesz, jak uzyskać kartę parkingową dla niepełnosprawnych skutecznie? Podziel się z nami opinią czy nasze wskazówki są pomocne!