Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się dziś nie możliwością, a koniecznością. Rosnące ceny energii elektrycznej oraz świadomość, w jakim stopniu przedsiębiorstwa przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska, nakazują wprowadzenie pożądanych zmian. Warto sięgnąć po dofinansowania dla firm, dzięki którym ciężar kosztów związanych z inwestycjami będzie mniejszy.

Kto może skorzystać z dofinansowań?

Dotacje unijne 2023 z pewnością będą kontynuowane w kolejnym roku, w programach takich jak:

  • Polska Wschodnia,
  • Feniks,
  • Nowoczesna Gospodarka,
  • Energia Plus.

O wsparcie mogą starać się przede wszystkim firmy działające w sektorze MŚP, ale niektóre programy pomocowe skierowane są także do większych, lecz jednocześnie innowacyjnych przedsiębiorstw. Dotację można pozyskać na różnego rodzaju aktywności, w tym również na OZE. Przedsiębiorcy najchętniej decydują się na montaż paneli fotowoltaicznych, dzięki którym mogą korzystać z tak zwanej zielonej energii. Pomaga ona uniezależnić się od dostawcy prądu, a także przyczynić się do zmniejszenia emisyjności. Ciekawym rozwiązaniem jest też kredyt ekologiczny, przyznawany na innych zasadach, niż zwykły kredyt bankowy.

Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać wsparcie finansowe?

Dotacje na fotowoltaikę dla firm udzielane są na zmiennych zasadach, które zależne są od konkretnego programu pomocowego. Pierwszym krokiem jest więc sprawdzenie, czy dana oferta skierowana jest do konkretnego przedsiębiorcy. W każdym przypadku konieczne będzie przygotowanie stosownej dokumentacji, w tym również technicznej oceny planowanego przedsięwzięcia. Od momentu złożenia wniosku do czasu otrzymania pieniędzy zazwyczaj mija kilkanaście tygodni, choć czasami wnioski są procedowane szybciej. Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać o obowiązku rozliczenia się z pozyskanych środków finansowych – każdy program przewiduje konieczność dostarczenia wybranych dokumentów.

Cała procedura pozyskania, wydatkowania i rozliczania środków pieniężnych wydaje się skomplikowana, zwłaszcza jeśli firma nie zatrudnia profesjonalistów z branży OZE. Niemniej jednak z pomocą przychodzą specjalistyczne podmioty, takie jak Argo Navi, które gwarantują wsparcie na każdym etapie wnioskowania o dotację. W pierwszej kolejności pracownicy dobierają konkretny program pomocowy, a następnie ich zadaniem jest przygotowanie kompletnej dokumentacji. Formalności nie muszą być przeszkodą w pozyskaniu środków, natomiast dotacja może okazać się jedynym sposobem unowocześnienia przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *